Co to jest moc testów statystycznych?
Stykając się z problematyką testów statystycznych i ich zastosowania, student lub naukowiec prędzej czy później musi rozumieć również pojęcie mocy testów.
Najprościej rzecz ujmując, mówimy tu o uniknięciu błędu drugiego rodzaju, czyli błędnym przyjęciu hipotezy zerowej. Jednym z prostych sposobów zwiększenia mocy testu jest zwiększenie wielkości próby. Jednak, gdy porównujemy dwa testy dla jednej próby, mogą one mieć różną moc. Czasem badacze stosują test słabszy, zamiast mocniejszego. Jest to podejście jak najbardziej słuszne w sytuacji, gdy założenia które muszą być spełnione dla testu mocniejszego nie są możliwe do spełnienia. Dla przykładu mocniejszy jest test T zakładający równość wariancji od testu T z założeniem różnych wariancji. Jednak jak pamiętać należy, że jeśli założenia wskazują może być on zastosowany tylko w przypadku rzeczywistego występowania równych wariancji. Ważne aby analiza statystyczna zawsze uwzględniała dobór właściwego testu statystycznego.
Czasem spotykamy się z problematyczną sytuacją, gdy zlecający usługę obliczeń statystycznych ma z góry przewidziane testy statystyczne (czasem według zaleceń promotora), które nie koniecznie biorą pod uwagę statystyczne zasady stosowalności tychże testów.
Zobacz więcej informacji na temat analiz statystycznych tutaj: Statystyka
W celu zlecenia usługi obliczeń statystycznych, skontaktuj się z nami korzystając z zakładki rozwijanej po prawej stronie.
Trochę mi rozjaśniacie tą statystykę. Okazuje się ze analizy statystyczne wcale nie są takie trudne jak by się mogło wydawać 🙂