Jak przygotować dane do analizy statystycznej
Czasochłonnym etapem badań naukowych jest prawidłowe przygotowanie danych do analizy statystycznej. Nie każdy naukowiec czy student ma na to czas, a w wielu przypadkach projekt badawczy zakłada zlecenie również tej części badań firmie zewnętrznej i jest ujęty w kosztorysie badań naukowych czy efektu końcowego czyli publikacji naukowej.
W naszym przypadku możemy przyjąć zlecenie zarówno od początkowego etapu, np. wprowadzania danych surowych do elektronicznej bazy danych, lub jeśli taka baza istniej, pracę rozpoczniemy od przygotowania jej do obliczeń.
Wskazówki do przygotowania danych do analiz statystycznych
Analiza statystyczna wymaga określonego przygotowania wyników badania. Często otrzymujemy wyniki w postaci tabelarycznej jako tabele częstości z liczebnością i udziałem procentowym. nie jest to właściwe podejście, gdyż najczęściej do statystycznej weryfikacji hipotez badawczych konieczne są dane surowe przygotowane w określonej formie. Najważniejsze punkty o których należy pamiętać przy tworzeniu elektronicznej bazy danych do analizy statystycznej, to:
- Wyniki każdej jednostki (np. osoby badanej, pacjenta itp.) wprowadzone do osobnych wierszy arkusza kalkulacyjnego (np. arkusz xls);
- Wyniki każdej zmiennej pytanie (parametru badanego, pytania itp.) wprowadzone w osobnych kolumnach arkusza;
- Wyniki kodowane numerycznie, tzn. zamiast odpowiedzi “a”, “b”, “c” jako 1, 2, 3 itd.;
- W przypadku prób zależnych wyniki pary wiązanej w jednym wierszu lub, jeśli są w różnych arkuszach oznaczone tym samym numerem porządkowym.
Więcej na temat takich usług jak analiza statystyczna dostępnych jest na stronie: http://statystyka.org.pl/
Kontakt w sprawie zlecenia obliczeń.