Obliczenia statystyczne oraz gromadzenie danych z EpiData
Aby obliczenia statystyczne mogły być prawidłowo i bez komplikacji wykonywane, należy właściwie przygotować bazę (zebrać dane surowe i zapisać je w wersji elektronicznej).
Dobrym do tego programem w ocenie wielu biostatystyków jest EpiData. Gdy mamy gotowe dane surowe, np. w postaci przeprowadzonych ankiet papierowych, możemy rozpocząć pracę z EpiData. W materiałach źródłowych można znaleźć mnóstwo informacji o zaletach tego programu przy gromadzeniu danych, jednak umożliwia on również wykonanie pewnych analiz statystycznych oraz obliczenia statystyczne. Możemy w nim utworzyć tabele częstości, obliczyć podstawowe parametry statystyczne, wykonać wykresy. Już w trakcie wprowadzania danych, możemy kontrolować ich poprawność. Gotową bazę danych można wyeksportować do programów statystycznych, takich jak SPSS, PSPP, SAS itp. oraz poddać dokładniejszej analizie statystycznej.
Program Epi Data można używać darmowo, jest on oparty na licencji Freeware.
Jedną z ważniejszych zalet programu jest brak ograniczeń co do ilości zbieranych danych (program testowano z około 100000 rekordów).
Rozwój darmowego programu EpiData został zapoczątkowany przez dr n. med. Jensa M. Lauritsena, jest rozpowszechniany jako darmowy prze The EpiData Association.
Program można pobrać za darmo tutaj.
Poniżej zaprezentowane są przykładowe ryciny:
Bardzo dobry, przydatny i darmowy program. Przydaje się również w badaniach medycznych.
Dziękujemy za opinię 🙂
Essays like this are so important to broadening ppeole’s horizons.